Ana sayfa Genel Akrilik Mutfak Tezgahı

Akrilik Mutfak Tezgahı

222
0

Sert yüzeyli mutfak tezgahları kategorisinde yer alan akrilik mutfak tezgahı günümüzde yeni bir çıkış yakalamış durumda. Çok farklı renk ve teknikler kullanılarak üretilen akrilik tezgahlar özellikleriyle de kullanıcıların dikkatini çekiyor.

Akrilik Mutfak Tezgahında Kullanılan Malzemeler

Mutfak veya banyo gibi yerlerde tercih edilen akrilik tezgah mutfak tasarımları kategorisinde kullanıcılara birçok seçenek sunuyor. Mutfak tezgahları reçine,plastik ve sıkıştırılmış cam gibi maddelerin karışımı ile üretiliyor. Bu karışımlar özel oranlarla birleştiriliyor. İşte onlardan bazıları:

Katı Reçine Bazlı Akrilik Mutfak Tezgahları: Bu tip kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen türler arasındadır. Akrilik reçineden sert yüzey pigmentleri eklenerek üretilir. Çoğunlukla mutfak tezgahı için kullanılır.

Arkadan Aydınlatmalı Reçine Bazlı Tezgah: Yüzeye gömülü olarak LED aydınlatmalar bulunmaktadır. Daha çok banyo için tercih edilir.

Gömme Akrilik Mutfak Tezgahları: Tezgah geri dönüşümlü cam yada kullanılan seramik-porselen parçalarından yapılır. Farklı renk yüzeyleri oluşturulabilir.

Akrilik Mutfak Tezgahları Avantajları

Akrilik mutfak tezgahlarının gözenekleri yoktur. Bu özelliği ile hijyenik bir ortam sağlar ve bakterilerin üremesini engeller. Bunun yanı sıra rutubet ve küfü içerisinde barındırmaz. Çok güçlü bir yapıya sahip olduklarından dolayı tezgah üzerinde ağır eşyalar kullanılabilir. Tezgahların bağlantı yerleri yoktur. Bu yüzden silme ve temizleme işlemleri kolaylıkla yapılabilir. Fiyat farkları olmadan kıvrımlı olarak ve talep edilen şekillerde üretim sağlanır. Mutfak lavaboları da bağlantısız olarak tezgaha monte edilir. Yani akrilik tezgahlarda tek parça bir görüntü vardır. Lekelere karşı dayanıklıdır ve kolay bir şekilde temizlenme özelliğine sahiptir. Çok farklı renk ve desenlerde üretilebilir özelliktedir.

Akrilik Mutfak Tezgahları Dezavantajları

Bazı olumsuzluklarda akrilik mutfak tezgahları için söz konusudur. Akrilik tezgahların büyük çoğunluğu yenilemeyen enerji kaynaklarından üretilmektedir ve üretim esnasında da enerji kullanımı gerekmektedir.

Isıdan zarar görürler. Üreticilerin birçoğu akrilik tezgahlara doğrudan sıcak temas edilmesini tavsiye etmezler. Akrilik tezgahlar vuruk ve sıyrıklara karşı duyarlıdır. Üzerinde doğrudan doğrama, kesme işlemleri yapılması doğru değildir ve tavsiye edilmez. Bu işlemler için kesme tahtası kullanılarak tezgahların kullanılması tavsiye edilir. Fiyat bakımından neredeyse granit kadar pahalıdır.

Uygulamalar

Akrilik tezgahlar kullanılmadan önce tezgah türüne ek olarak uygulanabilecek 3 işlem vardır. Bu uygulama işlemleri şu şekildedir:

Mat Uygulama: Arkadan aydınlatmalı akrilik tezgahlar için uygun bir yöntemdir. Mat yüzey ışığın daha ayrıntılı ve orantılı olarak yayılmasını sağlar. Yüksek mineral içeren akrilik tezgahlar içinde mat uygulaması yapmak ideal bir yöntem olacaktır. Fakat bu uygulamanın da bazı dezavantajları bulunmaktadır. Mesela,parmak izleri veya lekeler bu tür yüzeylerde daha belirgin olmakta ve göze çarpmaktadır.

Yarı Parlak-Yarı Mat Uygulama: En çok tercih edilen yöntem ve en popüler yöntemdir.Yarı parlak-yarı mat uygulaması akrilik içerisine eklenen materyallerin daha ön plana çıkmasını sağlar ve değişik bir hava katar. Görüntünün daha hoş olmasını sağlayan uygulama ışık yansımalarının da daha belirgin olmasını sağlar.

Parlak Uygulama: Bu uygulama akrilik tezgahlarının üzerinde bulunan renk pigmentlerinin daha belirgin olmasını sağlar. Temizliği de kolaydır.

Akrilik Mutfak Tezgahı Fiyatları

Tamamlanmış metrekare üzerinden fiyat ortalama olarak 150 TL’den başlamaktadır. Kullanılan malzeme ve yapılacak olan alana göre değişiklikler olabilir. Kalite değeri yükseldikçe bazı ek maliyetlerde karşınıza çıkabilir. Tezgah yapımında çalışan ustaların, tezgah duvarı gibi ekstra malzemelerin ve yapıştırıcıların da fiyatını düşünmek gerekiyor. Örneğin, iki katmanlı ve karışık figürlü bir akrilik tezgah tercih edecekseniz bu işlemler için ek ücretler ödeyeceğinizi unutmayın. Harcanan zaman ve malzeme arttıkça maliyet de artacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here