Ana sayfa BANYO Küçük ve Kullanışlı Banyolar için Tasarım Fikri

Küçük ve Kullanışlı Banyolar için Tasarım Fikri

1205
2

Küçük ve Kullanışlı Banyolar için Tasarım Fikri

Yaşamımızın önemli bir bölümünü geçirdiğimiz evlerimizde önemli işleve sahip olan bölümlerden biri banyolardır. Küçük banyoları kullanışlı ve zevkli bir görüntüye kavuşturmak herkesin en büyük isteğidir. İşte küçük ama kullanışlı banyolar için en güzel tasarım fikirleri.

Doğru Renkleri Tercih Edin

Mekanı geniş ve ferah bir görüntüye kavuşturmak için küçük banyo modelleri söz konusu olduğunda renk tüyolarından yararlanılabilir. Özellikle koyu ve kapalı renklerden ziyade açık renk tonlarının kullanılması küçük banyo tasarımları konusunda çok daha işlevsel olacaktır. Fakat bu durum banyonun baştan aşağı beyazlardan oluşması şeklinde değil, daha zengin ve hareketli bir banyo dizaynı oluşturmak için fayans renkleri siyah, turuncu, kırmızı, beyaz ve gri gibi renklerle sade çizgilerden oluşacak şekilde tercih edilebilir. Ancak açık renkleri çoğunlukta kullanıp kırmızı ve turuncu tonlarını yer zemininde ve aralarda kullanmanız banyonuzun havasını olumlu şekilde etkileyecektir.

küçük banyo modelleri
küçük banyo modelleri
küçük banyo modelleri
küçük banyo modelleri
küçük banyo modelleri

Akıllı Depolama Yöntemlerini Kullanın

Evimizin önemli bölümlerinden biri olan banyolarda kişisel eşyalar gibi özel eşyaların saklanması için ayrılması gerek bölümler bulunması gerekir. Bu açıdan bakıldığında küçük alandan oluşan banyo tasarımları eşyaların depolanması için bazı çözüm önerileriyle yapılmalıdır. Örneğin akıllı depolama çözümleri ile küçük banyolardaki yığılma ve eşyalara yer bulamama sorununun önüne geçilebilir. Küçük alana sahip olan banyolara büyük dolaplar yaptırmanız alanın çok daha küçük ve dar görünmesine yol açacaktır. Yüzen raf, açık raf ve asılı raf gibi depolama fikirlerini kullanarak banyonuzdaki yığılmayı önleyebileceğiniz gibi çok daha ferah ve temiz bir görüntü elde etmiş olursunuz.

küçük banyo modelleri
küçük banyo modelleri

Aynaların Yansıtma Özelliğinden Yararlanın

Günlük hayatta kullanımına ihtiyaç duyulan aynalar, şüphesiz her banyoda bulunur. Özellikle küçük ve dar banyo tasarım fikirleri için aynaların işlevi oldukça büyüktür. Aynaların yüzeyinde bulunan yansıtma özelliğinden yararlanarak alan derinlik katabilir ve banyo alanını olduğundan daha geniş gösterebilirsiniz. Aynaların bu sihirli etkisi ile havadar ve ferah bir banyoya kavuşabilirsiniz. Özellikle büyük ve geniş aynalar tercih etmeniz ve diğer yandan aynayı banyoda nereye koyacağınız da önemlidir. Çünkü ışık alan ve pencereyi gören bir ayna daha derin bir atmosfer oluşturacak ve ışık alımını yansıtacaktır.

küçük banyo modelleri
küçük banyo modelleri

Rafları Fonksiyonel Şekilde Kullanın

Küçük banyo dizayn çalışmasının en can alıcı aşaması sınırlı ve dar alanın optimizasyonunun sağlanması için işlevsel fikirlere yer vermektir. Bu amaçla da en iyi fikir küçük çaplı banyonun her bir karesinin kullanılabilir duruma getirilmesi ve bu amaçla dizayn edilmesidir.

küçük banyo modelleri
küçük banyo modelleri
küçük banyo modelleri
küçük banyo modelleri

Küçük banyo dekorasyon çalışmasında gereksiz eşyaların tıklım tıklım doldurulmasının önüne geçilmesi için fonksiyonel şekilde kullanım sağlayacak olan ürünleri belirlenmesi gerekir. Örneğin el havlusunun asılabileceği monteli bar çubuklar tercih etmek doğru bir seçenektir. Kapı arkaları da havlu asmak için ideal yerlerdir. Hatta lavabo tezgahına dahi havlular için bar çubuklar yerleştirilebilir. Hem şık hem de alışılmışın dışında olan bu fikirler aynı zamanda alandan tasarruf etmenizi de sağlayacaktır.

küçük banyo modelleri

Küçük, Modern ve Çok Raflı Dolapları Tercih Edin

Eğer küçük bir banyonuz varsa ve banyo dolaplarını ne şekilde seçeceğinizi düşünüyorsanız mutlaka alana uygun olacak şekilde sade ve modern bir tasarıma sahip raflı dolapları tercih etmelisiniz. Bu dolaplar alandan büyük ölçüde tasarruf etmenin yanı sıra görünüş itibariyle de ferahlıktan ödün vermeden birçok eşyayı saklayabilmenize olanak sağlar. Hem banyonuzun ferah ve geniş görünmesini sağlayacak hem de eşyalarınızı sığdırmanızı sağlayacak çok raflı dolaplar sayesinde daha estetik bir banyo havası yakalayabilirsiniz.

 

2 YORUMLAR

  1. Banyoyu gösteren kesinlikle banyo dolapları ve duşakabin. Cam duşakabin, beyaz mutfak dolapları ve beyaz yeni tasarım klozetler banyoyu hem temiz hem de düzenli gösteriyor. Bazı otellerde lavaboların oval olduğunu gördüm çok hoş duruyor.

  2. evimin banyosu küçük,
    o yüzden dolaplı lavabo tasarımlarına bakıyorum ama kafama göre heniz birşey bulamadım.
    paylaşmış olduğunuz resimler biraz fikir sahibi olmamı sağladı, teşekkür ederim.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here