Ana sayfa MOBİLYA Mobilyalarda Kolay Lake Boyama Yöntemi

Mobilyalarda Kolay Lake Boyama Yöntemi

173
0

En çok merak edilen boyama yöntemlerinden biri olan mobilyalarda lake boyama yöntemi hakkında bilinmesi gereken bütün bilgileri sizler için derledik. İşte oldukça pahalı bir mobilya cilası olan lake hakkında her şey.

Lake Boya Nedir?

Pahalı bir mobilya boya çeşidi olan lake, Avrupa’da 1600’lü yıllarda kullanılmaya başlanmıştır. İlk önce Çin’de kullanılmaya başlanan bu boya çeşidi daha sonra Dünya’nın birçok coğrafyasında kendini göstermeyi başarmıştır. Lakenin pürüzsüz olması mobilyalar için bir avantaj sağlıyor. Lake, mobilyaların hatta bir tahta parçasının bile mükemmel görünmesini sağlıyor.

Lake Boyama Yöntemi

Mobilya sektöründe en çok tercih edilen boya çeşitlerinden biri olan lakenin birçok özelliği bulunmaktadır. Yüzeye net, jilet gibi pürüzsüz bir görünüm kazandırır. Boyama kısmı oldukça zordur. Boyanacak yüzeyin her alanında boyanın eşit oranda dağılması önemlidir. İsteyenler ve tercih edenler için üzerine lake cilası da yapılmaktadır. Özellikle avangart mobilyalar içerisinde cam gibi parlayan yüzeylere rastlamak mümkündür. Cilalı olan ve olmayan olmak üzere ikiye ayrılan lake boyama yöntemi çok yaygın kullanılan bir yöntemdir.

Mobilyalarda Kolay Lake Boyama

Lake Boya Nasıl Uygulanır?

Lake boyanın kullanımı ve uygulanması zor bir iştir. Lake boyası ile boyama yapmanın bazı püf noktaları vardır. Eğer bu püf noktaları dikkate alınarak boyama işlemi yapılırsa elde edilecek sonuçlar çok iyi olacaktır. Lake ile istenilen her yer boyanabilir. Özellikle laminat yüzeylerde daha çok uygulama yapılır. Laminat yüzey, plastik alaşımlı yüzey kaplamalı bir mobilyadır. Bu tür bir yüzeyde lake uygulaması için dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. İlk önce uygulama yapılacak olan alanın kuru ve temiz olması gerekmektedir. Normal şartlarda boya yapılacak olan yüzeyde ilk önce zımpara işlemi yapılır.

Fakat laminat yüzeylerde zımpara işlemi yapılmamaktadır. Bu yüzden boyama işleminin öncesinde boyanın akmaması ve yüzeyde tutunması için astar uygulaması yapmanız gerekmektedir. Astar işlemi yüzeye uygulandıktan sonra boyama işlemine geçilebilir. Yüzeyi boyalı, ahşap kaplamalı alanlar da lake boyası ile boyanabilir. Bu yüzeylere laminat yüzeylerden farklı olarak zımpara uygulaması yapmanız gerekiyor. Cila bulunan bu yüzeyler aynı zamanda pürüzsüz olduğu için ince bir zımpara işlemi gerekmektedir. Zımpara işleminden sonra astar ve en son kat boyasının uygulanması istenilen görünümlerin elde edilmesini sağlayacaktır.İstenilen renkte lake boyama yapılabilir.

Lake İçin Uygun Olmayan Mobilya Türleri

Lake boyama yönteminde bu yöntemin uygulanmaması gereken alanlar vardır. Parlak cilalar mobilya üzerinde bulunan darbeleri ortaya çıkaracağı için girintili, çıkıntılı ahşap mobilyalarda ve temiz olmayan yüzeyli mobilyalarda kullanılması doğru değildir. Bu özellikteki ahşap mobilyalar zımpara ve astar işlemlerinden sonra lake boyama için uygun hale getirilebilir. Daha sonra istenilen şekilde ve renkte boyama işlemi gerçekleştirilebilir.

Mobilyalarda Kolay Lake Boyama

Lake Mobilya Boyanır Mı?

Lake ile boyanmış olan mobilyaları tekrar boyamak oldukça zor ve riskli bir iştir.Riskli olmasının sebebi ise lake yönteminde zaten önceden bir zımparalama işleminin yapılmış olmasıdır. Zımparalama mobilyada önceden olduğundan tekrar boyama işlemi zor ve teferruatlı olmaktadır. Bunun yanı sıra macun ve astar kısmında da zorluk yaşanabilir. Ancak bu aşamalar göze alındığı zaman mobilyalar istenilen renge boyanabilir.

Lake boya poliüretan bir malzemeden oluşmaktadır. Masif yüzeylerde kolaylıkla uygulanma özelliğine sahiptir. Bunun yanında polyester ve akrilik astarlar üzerine de uygulanabilmektedir. Özellikle mutfak dolapları, banyo dolapları gibi alanlar lake ile boyanmaktadır. Şık bir görünüm yakalanmasının yanı sıra kolay bir şekilde uygulanabilir olması da tercih edilmesinin nedenleri arasında yer almaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here