Ana sayfa ÇOCUK ODASI Mükemmel Çocuk Odası Dekorasyon Fikirleri

Mükemmel Çocuk Odası Dekorasyon Fikirleri

118
0

Çocuk odası dekore ederken estetik görüntü ile birlikte akıllı uygulamaların önemi de büyük. Çocukların sağlıklı bir birey olarak topluma kazandırılmasında çocuk odası dekorasyonu oldukça önemli.

Çocuk odası çocuğun başarısını, motivasyonunu, kişisel gelişimini etkilemektedir. Çocuk yaş grubuna göre ve cinsiyet grubunu göre çocuk odası modellerini göz önünde tutmak gerekiyor. Bu sebeple çocuk odası dekore ederken her şey dengeli olmalı. Hayal gücünüz ne kadar güçlü ise o kadar güzel çocuk odası tasarlayabilirsiniz. Çocuğunuzun odasını mükemmel bir çocuk odasına dönüştürmek için çocuğunuzun kişiliğini analiz edin ve bunu mobilyalara, aksesuarlara, duvarın rengine kadar odanın tüm unsurlarına yansıtın. Çocuğun odasını dekore ederken her zaman onların bakış açısından bakmaya çalışın.

Çok Fonksiyonlu Mobilyalar

Çok fonksiyonlu mobilyalar modern, şık, işlevsel olması ile dekorasyonlara güzellik katıyor. Çok fonksiyonlu mobilyalar, küçük ev ya da küçük odalar da daha geniş bir kullanım alanı oluşturmaktadır. Çocuklara hareket imkanı ve yerden tasarruf sağlayan bu yatak tipleri tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacak yeterliliktedir.

Akıllı Depolama Alanı Yaratmak

Çocuk odasındaki giysileri, oyuncakları, kitapları her gün yeni ihtiyacı çıkan çocukların eşyaları hayli fazla oluyor. Bu durumda çocuk depolama alanının artırılması gerekiyor. Çekmeceli karyola, ranza, ya da altı boş yataklar gibi tasarımları keyifli şekilde depolama alanı olarak kullanabilirsiniz.

Çekmeceli Karyola Modeli

Ranza Modeli

Renkli Oyuncak Kovaları

Çocuğunuzun oyuncaklarını koymak için renkli metal kovaları kullanabilirsiniz. Oyuncaklarını gruplandırıp ayırabilirsiniz.

Gözlü Düzenleyiciler

Çocuğunuzun eşyalarını koymak için hazır kumaş düzenleyiciyi organizerlerden satın alabilirsiniz. Bu ürünü duvara ya da mobilyanıza asarak kullanabilirsiniz.

Perde Halkalarına ayakkabıları Asın

Çocuğunuzun ayakkabılarını koymak için eğer yeterli alanınız yoksa ayakkabılarını asmak için perde halkalarını kullanabilirsiniz.

Kutu Şeklindeki Puflar

Her yerde her alanda rahatlıkla kullanabileceğiniz dekoratif puflar yatak altında dar bir alan kaplamaktadır.

Duvara Entegre Mobilyalar

Aydınlatma ürünü çocuk odası dekorasyonunun en önemli aksesuarlarından biri aydınlatmadır. Çocuk odaları ders çalışma, uyuma, oyun oynama gibi faaliyetlerinin bir arada olduğu mekandır.

Çocuk Odası Aydınlatma Örnekleri

  1. Birden çok tepe lambası kullanılabilir.
  2. Tepeden Led aydınlatma tercih edilebilir.
  3. Çalışma masası için ayrı aydınlatma kullanılabilir.
  4. Köşelerden ayarlanabilen dekoratif aydınlatma kullanabilirsiniz.
  5. Kısılabilir aydınlatma

Avize Seçimi

Çocuk odası avize seçimi yapılırken avizenin boyutunun küçük olması ve gösterişsiz olan modeller seçilmeli. İdeal güçte ışık veren avizeler tercih edilmeli. Seçilen abajur, avize ya da aplikler çocuğun yaş grubunu yansıtmalı.

Dekoratif Aydınlatma Ürünleri

Çocuk odası dekoratif aydınlatma ürünü seçerken çocuğunuzun yaşı, odanın büyüklüğünü göz önünde bulundurmalısınız. Çocuğunuzun yaşı küçükse aplikler daha kullanışlı olacaktır. Ders çalışan çocuğunuz varsa masa lambası tercih edebilirsiniz. Masa lambası ışığının gözü yormaması için tasarruflu Led ampuller dengeli bir aydınlatma sağlar. Led lambalar ısınmaz ve titreşim yapmaz.

Gece Lambası Seçimi

Çocuklar karanlıkta uyumak istemeyebilir. Gece lambası ışığı kırmızı ya da yakın bir renk olabilir. Gece boyunca açık kalacak gece lambasında tasarruflu olan Led lambalar tercih edilebilir.

Çocuk Odası Mobilya Alımında Neye Dikkat Etmeliyiz?

Çocuk odası mobilya seçimi yapılırken, mobilyanın konfor ve şıklığı kadar sağlıklı ve güvenli olması da önemli. Mobilya yapımında kullanılan malzeme de çocukların gelişimine olumsuz herhangi bir etkisi olmamalıdır. Çocuk odasında karyola, sandalye, kitaplık, çalışma masası, elbise dolabı, şifonyer, karyola yer almalı. Mobilya seçiminde ahşap ya da alüminyumdan başka ürün kullanılmamalı. Bir odayı maceracı erkek çocuk ya da güzel kız çocuk odası mobilyaları ile döşemek oldukça eğlenceli olabilir.

Çocuklar İçin Hangi Tarz?

Çocuk odası dekorasyonu belirlemek için modern, klasik, İskandinav ya da eklektik ?

Klasik Çocuk Odası

Tercihiniz klasik çocuk odası ise pastel renkleri seçmelisiniz. Nötr renklerde kaliteli mobilya tercih edin ve aksesuarlarla donatın.

Modern Çocuk Odası

Çocuklar favori çizgi film karakteri ile donatılmış modern tasarımlara bayılırlar.

Eklektik Tarz Çocuk Odası

Eklektik dekorasyonu çok az duymuş ya da hiç duymamış olabilirsiniz. Eklektik demek stil demek özgürlük demek. Odayı parçalara bölebilir, bir köşe çizgi film karakteri diğer bölüm peri masalından oluşan tema yapabilirsiniz. Eklektik çocuk odası beğenileri sık değişen çocuklar için mükemmel bir seçim olabilir.

İskandinav Tarzı Çocuk Odası

İskandinav tarzı dekorasyon doğal malzeme, nötr renkleri olan gösterişten uzak sade tarz olarak tanımlanabilir. Kullanılan malzeme ahşap ve deri malzeme hem kız hem de erkek çocuk için uygulanabilir.

Çocuk Odası Mobilyasını Yerleştirmek

Çocuk odası düzenleme işine girişmeden önce mobilyaları yerleştirirken daha sistemli bir şekilde yerleştirilmeli. Dekorasyon ne kadar doğru olursa enerjisi de o kadar yüksek olur. Yatak kapı ve pencereden uzak konumlandırılmalı, hava sirkülasyonunun olmadığı yerde olmalı. Perdenin stor perde olması daha iyi bir seçenek olacaktır. Karyola ise duvara sıfır olmalı. Çocuk odası dekorasyonunda çocuğun kitap okuma alışkanlığı edinmesi için, kitaplıkta kullanılmalı böylelikle gözünün önünde olan tasarım sayesinde ne yapması gerektiğini ilk bakışta anlar.

Çocuk Odası Duvar Renkleri

Renklerin görevi görsel açıdan doyurmak değil, aynı zamanda çocuğun kişisel gelişimini ve sağlığını etkilemek. Renkler zihin gelişimini ve duygu dünyasını beslediği için renklerin rolü oldukça büyük. Tercih edilen pastel ve açık tonlarındaki renkler dikkate alınmalı. Kırmızı renk enerji verir, fakat yoğun şekilde kullanılması gergin ruh halini temsil eder. Dekorasyonda kırmızıyı ara renk olarak tercih etmekte fayda var. Turuncu renk dinlendirme özelliğine sahip odada kullanılacak renk ağırlıklı turuncu ise açık renk ile kombin edebilirsiniz. Tek renk kullanmak yerine Soft , naturel, pastel, ekru rengi gibi renkler daha uygun olacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here