Ana sayfa MUTFAK Mutfak Dolabında En Kullanışlı Renkler Neler?

Mutfak Dolabında En Kullanışlı Renkler Neler?

1851
0

Evimizin en şık ve en dekoratif yeri muhakkak ki mutfaklar olmalı. Peki dekoratif mutfaklar yaratmak için Mutfak dolabı renk seçimi nasıl yapılır? İşte bunun için hazırlanan harika mutfak dolabı renk önerileri…

Modern mutfak dekorasyonu için renklerin,  mutfağın havasını etkilemede ne kadar önemli olduğu daha anlaşılır olur. Mutfağınızı yenilemek, farklı bir hava katmak isteyebilirsiniz. Mutfak dolapları modelleri uygulanacak tarza göre parlak, ferah gösteren renklerin yanı sıra hemen kirlenmeyen, kolay temizlenen renk tonlarını seçmek oldukça önemlidir. Mutfak dolabı renk seçimi yapmadan önce Retro mutfak mı? Modern mutfak mı? Olacağına karar vermek işinizi kolaylaştırabilir.

Mutfak dolaplarında alternatif renkler

Mutfak dolapları için seçebileceğiniz son yılların trend renkleri bordo, siyah, kırmızı, beyaz ve gri renkleri öne çıkmaktadır. Bu renklerin birleşiminden elde edebileceğiniz sınırsız renkler var. Son dönemlerde daha modern olan Ankastre mutfak, 3D mutfak, Ada şeklinde ki dolap modelleri yeni bir dekorasyon bakışı sunmaktadır.

3D Resimli Mutfak Modelleri

3D mutfak tezgah arası cam mutfaklara farklı dekor ve derinlik kazandırmaktadır. Alternatif ürünlere göre temizliği kolay, kir tutmayan, son derece hijyenik olması ile yeni nesil mutfak dekorasyonunda aranan bir özellik olmuştur. İster doğa resmi isterseniz herhangi bir resim…

Ada Mutfak Modelleri

Modern mutfaklarda sık olarak gördüğümüz Ada mutfak modelleri hem estetik hem de işlevsel olması bakımından mutfağınızda şık ve kullanım rahatlığı sağlar. Geniş alanlarda görmeye başladığımız mutfak ada modelleri çok amaçlı olduğu için tasarımı ile de dikkat çekmektedir.

Mutfak Dolap Rengine Nasıl Karar Verilmeli?

Mutfaklar hanımların en fazla vakit geçirdiği alan olduğu için mutfak dolap rengi ve model seçimi oldukça önemlidir. Mutfak dolap renk seçimi yapmadan önce renklerin anlamlarını bilmek bize neler ifade ettiği açısından önemlidir.

Kolay Temizlik İçin Açık Renk

Çok geniş bir mutfağınız olmayabilir. Renklerin dilini kullanarak mutfağınızı daha geniş, temiz, ferah gösterebilirsiniz. Açık renk tonları mutfakların temizliği daha kolay ve daha avantajlıdır. Açık renk mutfağı daha şık ve zarif gösterirken, koyu renk mutfak dolapları lekeyi daha çok belli ettiği için daha dezavantajlıdır.

Büyük Mutfaklarda Koyu Renk

Mutfağınız büyükse açık renk dolaplar sorun yaratabilir. Açık renk dolaplar daha da geniş göstereceği için sıcaklıktan uzaklaşabilir. Koyu renk tonlarını seçmek daha uygun olacaktır.

Küçük Mutfaklarda Açık Renkler

Küçük mutfaklarda koyu renk mutfak dolap seçimi mutfağınızı olduğundan daha dar gösterebilir. Eğer küçük mutfağınız varsa açık renk kullanarak mutfağınızı daha ferah ve geniş gösterebilirsiniz.

Açık Mutfaklar İçin Dolap Rengi

Açık mutfaklar fazlası ile modern olduğu için, modern ve sade mobilya seçimi ile başarılı bir uyum yakalayabilirsiniz. Sadeliğin sembolü olan beyaz ve krem renkler iyi bir seçim olabilir.

Karanlık Mutfaklarda Açık Renkler

Mutfağınız yeterince ışık almıyor ise seçeceğiniz koyu renk tonları mutfağınızı daha karanlık yapacaktır. Karanlık bir mutfağı aydınlatmak için açık renk dolapları seçmekte yarar var.

Beyazın Asaleti

Beyaz renkler mutfakların favori renkleri arasında yer almaktadır. Siyahla birlikte modası hiç geçmeyen renklerden biri olan beyaz mutfak dolaplarında en çok tercih edilen renkler arasında yer almaktadır.  Ancak tamamen beyaz renk kullanmak, gözü rahatsız eden bir görüntüye sebep olacağından bu durumun önüne geçmek için farklı eşya ve aksesuarlarla mutfağınıza farklı bir hava katabilirsiniz.

Mutfakta Mavi Rengin Ferahlığını Hissedin

Mavi rengi kullanmak size avantaj sağlayabilir. Mavi renk denizin ve gökyüzünün rengi olduğu için huzur verici ve rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Mavi rengi en iyi tamamlayan renk ise beyaz, gri, ahşap renkleri ile mutfak tasarımınızı tamamlayabilirsiniz.

Kırmızı Mutfaklar

Hem Retro hem de modern mutfak ta iştah açıcı kışkırtıcı olan kırmızı rengi hangi alan da kullanırsanız kullanın ortama sıcaklık katmaktadır. Kırmızı ve beyaz renk ya da siyah renk mutfakta ambiyansı renk kombinini sağlamaktadır.

Turuncu Renk İle Hareketli Mutfaklar

Turuncu rengi seviyorsanız, sempatiniz varsa turuncu renk ile havadar bir mutfak yaratabilirsiniz. Hayatınıza renk katmak isteyenlerin hiçbir şekilde göz ardı edemeyeceği turuncu renk parlak akrilik, membran kapak seçenekleri ile görenleri kendine hayran bırakıyor. Geniş ve küçük mutfaklarda da arzu ve isteğe göre sıcak bir ortam yaratabilirsiniz. Turuncu ve siyah renkler ile dizayn edilmiş mutfaklar da gösterişli görünmektedir.

Siyahın Cesareti

Siyah her ne kadar eskimeyen bir renk olsa da siyah rengi tercih etmek cesaret gerektiriyor. Mutfak dolabınızda siyah renk tercih ettiyseniz, aksesuar ve mobilyalarınızı kırmızı ya da beyaz renk tercih ederseniz mutfağınız daha şık bir görünüme kavuşacaktır. Son zamanlarda siyah ile beyazın kullanıldığı mutfak dekorasyonu oldukça dikkat çekiyor.

Güneşin Sarı Rengi

Sarı renk güneşi simgeleyen bir renktir. Evinizde renkli bir tarza sahip olmak, canlı, sıcak renk tonlarını kullanırken gözü yormayan bir görünüm için nötr tonları da tercih edebilirsiniz. Gri ve Füme tonları nötr renkler arasında yer alıyor.

Patlıcan Moru Ve Beyazın Uyumu

Mutfak dekorasyonu denilince en çok yakışan renklerden biri de mor renktir. Mor renk hangi alanda kullanılırsa kullanılsın kullanıldığı alanda zevkli, gösterişli sonuçlar ortaya çıkıyor. Mutfağınızı mor renge dönüştürmek istiyorsanız beyaz ve morun tonlarını kullanmaktan çekinmeyin.

Gri Mutfaklar

Sadeliğin ön planda olduğu, gereksiz detayların olmadığı parlak ve mat detayların kullanıldığı örnekleri ile gri rengi herkesi büyülüyor. Retro akımımın etkisi ile gri renkte ev dekorasyonlarında kendine yer bulmaya başladı. Mat koyu gri rengi vintage mutfak dekorasyonlarında tercih edilebilir. Canlı ve enerjik olan gri tonu ise daha çok modern mutfaklarda kullanabilirsiniz. Gri mutfak modeli denilince mutfak dolapları gri ve gri tonlarda diğer detaylar ise uygun renk tonunda seçilir.

Yeşil Mutfaklar

Alışılmış mutfak dolap renklerinin dışında olan yeşil renk alışılmışın dışında olması nedeni ile tercih etmeniz örnek teşkil edecektir. Bakınca huzur veren yeşil rengini artık mutfaklarınızda da yaşayabilirsiniz. Elma yeşilinden tutun da fıstık yeşili, bambu yaprağı yeşili, pamuk yeşili, sarmaşık yeşili, parlak yeşil farklı tonları ile hem modern mutfakta hem ede country tarzı mutfaklarda kullanabileceğiniz yeşil mutfak dolapları ile huzur bulabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here