Ana sayfa MUTFAK Mutfak Halısı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Mutfak Halısı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

10
0

En fazla zaman geçirdiğimiz mekan olan mutfaklarımızda geçen zamanın en kaliteli şekilde geçmesi için yapılacak güzel dekorasyon fikirlerinin yanı sıra özellikle mutfak halısı en çok üzerinde durulan konulardan birisidir. Evimizin her odasına kullanılan halılar hem görsellik hem de ev dekorasyonu tamamlayan en önemli unsurdur. En gösterişli ev ve mobilyaları bile tamamlayan halı, dekorasyonun en önemli bir parçasıdır.

 

Mutfak Halısı Nasıl Olmalı?

Mutfak evlerde temizliğe ihtiyaç duyulan ve en çok kirlenen alandır. Gelişen teknoloji sayesinde klasik halılar yerini 3D halılara bıraktı. Mutfak halınızı seçmeden önce halının ebatları, leke tutmayan, yıkamaya uygun, anti bakteriyel, toz tutmayan özelliklere sahip halıları tercih etmek gerekir. Mutfak zemini en çok kirlenen alan olduğu için halı seçiminizi yapmadan önce kolay temizlenen, renk kalitesini koruyan kaliteli renklere sahip halılar tercih ediliyor.

Peki Mutfakta Halının Rengi Nasıl Olmalı?

Dekoratif olarak mutfağınızda canlı, özgün bir ortam yaratmak için son trend halılardan faydalanın. Halı seçerken halının renk ve modelinin yanı sıra mutfaktaki perde, dolap, mobilya ile uyumlu renkler tercih edilmekte. Mutfak zemininiz koyu renklere sahipse açık renklere sahip halı tercih edebilirsiniz. Sade renklerin hakim olduğu mutfaklarda kullanacağınız renkli halılar ile daha sıcak ortam yaratabilirsiniz. Kahverengi mutfaklarda sütlü kahve, bej gibi renklere sahip halı seçebilirsiniz. Mutfağınızda kontrast görüntü olmasını istiyorsanız mutfağınıza hakim olan renk ile zıt renklere sahip halılar ile mutfağınızda çarpıcı bir görüntü oluşturabilirsiniz. Mutfağınızda davetkar bir ortam oluşturmak isterseniz klasik desenli halı ve kilim tercih edebilirsiniz.

Mutfakta Uyum Nasıl Olmalı?

 

Perde, mutfak dolapları, zemin, mutfak halısı, mutfak aletleri ile uyumlu mutfak yakalayabilmek için eşleştirilebilir. Örneğin; mürdüm rengine sahip mutfak halısı ile diğer eşyalarda seçilecek mürdüm rengi ile uyumu yakalayabilirsiniz. Siyah ve beyaz uyumlu tasarlanmış halı ve mutfak dolapları ile harika bir uyum yakalayabilirsiniz.

Püf Noktalar

Mutfağınızda uzun tüylü halı seçimi pekte kullanışlı olmayabilir. İplikler arasındaki döküntüler sizi uğraştırabilir. Mutfağınızın kayak pistine dönüşmesini istemiyorsanız, seçeceğiniz mutfak halısının zemine yapışması, sağlam durması önemlidir. Yolluk tarzı halıların temizliği diğer halılara oranla daha kolay olduğu için ideal bir seçim olacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here