Ana sayfa BAHÇE Veranda Nedir? Veranda Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Veranda Nedir? Veranda Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

80
0

Veranda, dilimize İspanyolca’dan geçmiştir. Veranda ilk defa Hindistan mimarisinde görülmüştür. Hindistan ‘a gelen Portekiz, Araplılar aracılığı ile Avrupa’ya ve tüm dünyaya bu mimari yayılmıştır. Genellikle müstakil, villa tarzı evlerde zemin kat hizasında yapılan duvara bitişik ya da ayrı bir şekilde yapılmış, bahçe içerisinde yer alan büyükçe balkona denir. Ülkemizde bu mimari tarzı villa, yazlık ev, kır evleri ya da müstakil evlerde de görülmektedir.

Verandalar, eve gelen herkesi karşılayan ilk alan olması ile evimizin vitrini gibidir. Veranda Dekorasyonu ile yaz aylarında unutulmaz harika davetler verebileceğiniz bir yaşam alanı oluştururken, kış aylarında ise otantik bir ortam ile konuklarınızı hayran bırakabilirsiniz.

Birbirinden farklı Veranda Dekorasyon Fikirlerini sizler için derledik….

Veranda Mobilya Fikri

Verandalar doğal açık havada bulunan mekan olması ile veranda dekorasyonu yaparken verandalara koyacağınız mobilyalar suya, neme güneş ve rüzgara dayanıklı olmalı. Mobilya seçimini yaparken bahçe ve balkon için tasarlanmış mobilya tercih etmelisiniz. Verandanıza koyacağınız masa takımı ile keyifli bir yemek yiyebilir ve verandanıza da farklı bir hava katabilirsiniz. Verandanıza koyacağınız koltuklarınızı renkli kırlentler ile süsleyebilir, kol kısmına koyacağınız polar ya da battaniye ile modern hale getirebilirsiniz.

Konfor için sallanan koltuk ya da hamak kullanabilirsiniz.

Veranda kişiye keyif veren huzur dolu bir ortam olmalı bunun için veranda dekorasyonu yaparken, seçeceğiniz mobilya, seçeceğiniz renkler ya da bitkiler ahenk içinde olmalı. Olumsuz hava koşullarından etkilenmemek için, verandanın etrafını cam ile ya da pergola ile kapatılabilir.

 

Veranda Aydınlatma Fikri

 

Sehpa ya da masa üzerine dekoratif mumlar koyabilirsiniz. Nostaljik görüntü verebilmek için gaz lambalarını da tercih edebilirsiniz.

Veranda korkuluklarına dış mekan için uygun dekoratif lambalar kullanabilirsiniz.

 

Verandanızın çatısına çok sayıda renkli dekoratif fenerler asabilirsiniz.

Verandanızın duvarında country tarzda eski görünümlü duvar aydınlatma kullanabilirsiniz.

Dekoratif olarak büyük bal kabağı ve içine yerleştireceğiniz lamba ile dekoratif aydınlatma yapabilirsiniz.

Veranda Aksesuar Fikri

Verandanızın bir köşesinde ayaklı büyük şemsiye kullanabilirsiniz. Yazın güneşten korunmak için de avantaj sağlayacaktır. Verandanız da bulunan masa ya da sehpanıza vazo içinde renkli çiçekler bulundurabilirsiniz. Yine koltuk kenarına ya da verandanızın köşesinde duran büyük vazolar göze hoş gelecektir. Şark kültürünü sevenler için verandanıza koyacağınız bakır kaplar, cezve, fincan gibi dekoratif ürünler objeler bulundurabilirsiniz. Verandanıza küçük bir kilim serebilirsiniz. Otantik, şark ya da modern desenli olabilir. Bahçeniz için çiçekler ya da bitkiler olmazsa olmaz. Sarmaşık türü bitki ile verandanızın üst kısmında doğal gölgelik oluşturabilirsiniz.

Veranda Zemin

 

Verandanız daha doğal görünmesini istiyorsanız, ahşap zemin malzemeleri kullanabilirsiniz.

Yine veranda bahçenize daha minimalist bir yaklaşım ile taş döşemeler, fayanslar, heykel süslemeleri ile modern çağdaş görüntüyü yakalayabilirsiniz. Taş için antik yunan sütunlar gibi hazır beton ile yapılmış malzemeler bulabilirsiniz.

İşte Birbirinden Güzel Veranda Dekorasyon Modelleri…

Bahçe Koltuk Veranda Dekorasyonu

Kapalı Veranda Modeli

Bahçe Veranda Dizaynı

Açık Veranda Modeli

Balkon Veranda Modeli

Teras Veranda Dekorasyonu

Yazlık Veranda Modeli

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here