Ana sayfa YATAK ODASI Yatak Odası Renkleri Nasıl Olmalı?

Yatak Odası Renkleri Nasıl Olmalı?

173
0

Güne güzel başlamanın en iyi yolu huzurlu bir uykudan geçmektedir. Ev dekorasyonunda renklerin en önemli olduğu yer ise yatak odasıdır. Yatak odanızı tasarlarken seçeceğiniz renkler çok önemli, çünkü yatak odasında kullanılacak renkler güne verimli, geceleri huzurlu bir şekilde uyumamıza sebep olur. Peki yatak odası renkleri nasıl olmalı? Sizler için yatak odasında kullanabileceğiniz doğru renk seçimlerini araştırdık….

Yatak Odaları İçin Renk Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yatak odası dekorasyonunda renk kombinasyonu oluştururken, renkleri seçerken hem nötr hem de canlı renkler bir arada olmamalıdır. Yatak odasında ki renkler ferah, iç açıcı, hem canlandırıcı hem dinlendirici ve uyumlu olması gerekiyor.

Yatak Odası Daha Sakin ve Açık Olmalı…

Yeşil Yatak Odası

Yeşil rengi ve tonları dinginlik, dinlendirici ve yenileyici etkisi ile güne huzurlu başlamanıza yardımcı olacaktır. Odanızın tamamını yeşil tonlarında kullanmak isterseniz, pastel ve açık tonları kullanmanızı öneriyoruz. Koyu yeşil ya da canlı bir renk düşünürseniz odanızın sadece bir kısmında diğer kalan kısımları ise gri, beyaz gibi nötr renkler tamamlayıcı olacaktır. Ferah iç açıcı doğal bir ortam oluşturmak istiyorsanız, yeşil ve beyaz tonları kombine edebilirsiniz.

Beyaz Yatak Odası

Beyaz renk saflık ve temizliği çağrıştırır. Yatak odanızı dekore ederken kullanacağınız beyaz renk ile gözün yorulmayacağı renkler, aksesuar ve mobilya kullanmalısınız.

Kırmızı Yatak Odası

Kırmızı rengi aşkı ve tutkuyu simgeler. Kan basıncını artırır. Kırmızı odalarda kan basıncını artırdığı için, rahat hareket edemez uyuyamazsınız. Kırmızı yatak odalarında tek bir duvarı öne çıkarmak için kullanılabilir. Kırmızı rengi yatak odasında kullanırsanız, uyku sorunu yaşayabilirsiniz.

Mavi Yatak Odası

Mavi renk gökyüzü, okyanus deniz gibi kelimeleri çağrıştırdığı için bulunduğu ortama dinginlik katan bedeni rahatlatan mavi rengi değişik tonları ile de farklı etkileri olan bir renktir. Gece mavisi ya da koyu tonları yatıştırıcı etkiye sahipken, açık tonları huzur vericidir. Kullanıldığı alana göre tazelik, canlılık gibi özellikler kazandırır.

Gri Yatak Odası

Gri rengi son dönemlerde en popüler yatak odası renkleri arasındadır. Dekorasyon stilleri için uygun bir renktir. Gri yatak odası renkleri zarif, asil bir etki bırakır. Farklı renkle kombin edilmeyen yatak odası bir süre sonra sıkacaktır. Gri renk ile hardal sarısı, siyah, somon, beyaz, altın renkleri kombin edebilirsiniz.

Mor Yatak Odası

Mor rengi sakinleştirici etkiye sahiptir. Mor tutkuyu simgelediği için yatak odası dekorasyonda kullanımı uygundur. Hem pozitif enerji vermesi nedeni ile hem modern hem de klasik dekorasyonda tercih edilme sebebidir.

Siyah Yatak Odası

Siyah renk karanlık, korku gibi olumsuz değerleri çağrıştırsa da dekorasyonda siyah rengi zarafeti çağrıştırır. Gri renk ile yapılan kombinasyonlar modern tasarımda oldukça moda.

Pembe Yatak Odası

Pembe renk modern tasarımcılar tarafından her odada kullanılabiliyor. Pembe renk hayallerin ve romantizmin rengidir. Yatak odası için pembe renk uçuk ve pudra tonları tercih edilmeli. Koyu renk pembe tonları tersine dinlenmeyi engeller.

Sarı Yatak Odası

Sarı renk enerji dolu bulunduğu ortama sıcaklık, neşe gibi duyguları katar. Gününüzü mutlu geçirmek istiyorsanız sarı ve sarının tonlarını tercih edebilirsiniz. Modern dekorasyonda tercih edilen kombinasyonlardan biri beyaz ve sarı renkleri…

Turuncu Yatak Odası

Dekore ettiğiniz ortama sıcak, canlılık katmak isterseniz turuncu renge güvenebilirsiniz.

Kahverengi Yatak Odası

Toprak rengi ile dingin bir dekorasyon oluşturmaktadır. Kahverengi doğallığın dayanıklılığın rengidir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here